Zabawy

Zabawa z krzesłami
Na środku sali ustawia się rząd krzeseł (np. 12: po 6 odwróconych do siebie tyłem, w 2 rzędach). Do zabawy zaprasza się od kilku do kilkunastu osób. Za każdym razem jest o jedno krzesło mniej niż uczestników zabawy. Odpada osoba, która nie zdąży zająć wolnego miejsca. 1 wersja: goście weselni chodzą wokół krzeseł; w momencie gdy muzyka przestaje grać jak najszybciej zajmują miejsca. Odpada osoba, która nie zdąży zająć wolnego miejsca. 2 wersja: uczestnicy mogą usiąść na krześle tylko wtedy gdy znajdą wymagany przedmiot. Wodzirej wymienia kolejne przedmioty, które należy przynieść przed zajęciem wolnego miejsca. Przedmioty zależą od fantazji prowadzącego zabawę weselną, mogą to być np.: krawaty, widelce, butelki po piwie i inne.
Zbieranie na wózek
Tradycyjna i piękna zabawa weselna. Szczytny cel i dobra zabawa. W zabawie obowiązkowo bierze udział Panna Młoda i Pan Młody. Każdy kto chce zatańczyć z Panną lub Panem Młodym musi wnieść opłatę. Pieniądze zbierają najczęściej świadkowie. Grę można urozmaicić oznajmiając, że grę wygrywa ten, który ostatni zatańczy z Panną Młodą. Goście weselni przebijają swoje stawki odbijając młodą żonę z tańca na taniec. Zebrane pieniądze Para Młoda przeznacza na symboliczny wózek dla nienarodzonego niemowlaka. Wymagana świetna kondycja Panny Młodej gdyż chętnych jest zazwyczaj wielu!
Zabawa z wałkiem
Zabawa podobna do lambady z tą różnicą, że tym razem głównym zadaniem uczestników jest przekazywanie między sobą, po kolei, przedmiotu - wałka do ciasta. Uczestnicy tworzą koło, a w czasie tańcowania przekazują wałek kolejnej osobie. Szkopuł i cała trudność polega na tym, że wałek przekazywany jest w niecodzienny sposób. Jest kilka wersji trzymania i przekazywania wałka: pod brodą, pod pachą lub między kolanami. Używanie rąk jest zabronione. Gdy wałek obiegnie całe koło można zmienić sposób trzymania przedmiotu. Jeżeli wałek upadnie podczas 1 kółka - będzie tyle córeczek pary młodej ile razy wałek upadł. Analogicznie dla 2 kółeczka, liczymy synów.
Sto lat dla rodziny
Po kilku pierwszych tańcach, w czasie przerwy, prosimy całą rodzinę pana młodego o powstanie. Panowie nalewają wódkę, następnie cała rodzina śpiewa sto lat i pije za zdrowie rodziny pani młodej. Dziękujemy rodzinie pana młodego i o to samo prosimy rodzinę pani młodej. Później śpiewamy ogólne sto lat dla pary młodej. Jeżeli wesele jest filmowane możemy umówić się z kamerzystą aby stanął na podwyższeniu, tak aby objąć cały parkiet, a my prosimy gości po jakimś wesołym tańcu aby na nasze raz, dwa, trzy bardzo głośno krzyknęli w kierunku kamery swoje imię!
Ciężki taniec
Zabawa wymaga zebrania par, które potrafią na dobrym poziomie zatańczyć walca. Zaczynamy od stworzenia z par dużego koła, a w czasie tańczenia pary wykonują kolejne polecenia prowadzącego zabawę: panowie biorą na ręce swoje partnerki łączymy się w 2 pary łączymy się w kolejne 2 pary (czyli razem po cztery pary) panie tańczą w środku wożonych kółek panowie łapią się i trzymają mocno za ręce panie siadają na rękach panów i łapią panów za szyje panowie tańczą w środku stworzonych kół panowie na sygnał odwracają się i tańczą z panią do której się akurat odwrócili. Kapela przestaje grać, partnerzy stają naprzeciw siebie, a zespół w dalszym ciągu nakazuje wykonywać dalsze czynności i wskazywać palcem: moja głowa, twoja głowa, moje ucho, twoje ucho, mój nos, twój nos, moja broda, twoja broda, moja pierś, twoja pierś Na koniec panowie dziękują za taniec swoim partnerkom klękając na jedno kolano.
Podróż poślubna (pociąg)
Wodzirej zbiera maksymalną ilość gości. Goście ustawiają się w szeregu czyli wagonikach. Zalecane jest, aby w rolę maszynisty wcieliła się Panna Młoda. Mijając kolejnych gości łatwiej jej zachęcić gości, którzy jeszcze siedzą za stołem, zamiast stworzyć kolejny wagonik. Do zabawy warto wykorzystać atrybuty np.: kierownicę i gwizdek dla prowadzącego pociąg weselny. Jeśli to możliwe wodzirej może przygotować peruki, czapki i inne stroje, by przyozdobić ludzkie wagoniki. Treść piosenki to oczywiście słynne: jedzie pociąg z daleka... Uatrakcyjnieniem zabawy są stacje do, których dojeżdża pociąg. Wodzirej oznajmia w jakim kraju zatrzymał się pociąg a goście starają się odtańczyć narodowy taniec danego kraju (najczęściej nieudolnie). Kolejne stacje to: Francja - kankan, kaczuchy, Rosja - kazaczok, Wiedeń - walc, Madryt - corrida, Praga - poleczka, Warszawa - polonez (z reguły na koniec), inne w zależności od pomysłów wodzireja.
Przepowiednie
Wracamy raz jeszcze do popularnych na weselu baloników. Proponujemy jeszcze jedno rozwiązanie. W balonikach ukrywamy karteczki z komendami. Pan i Pani Młoda na przemian przekłuwają balonik. Mąż i żona przekłuwają po 5 baloników i czytają głośno co wylosowali. Zobowiązują się przy tym do wykonywania opisywanych czynności przez 3 kolejne miesiące małżeńskiego życia. Propozycja haseł wypisywanych na karteczkach: od dzisiaj będę Ci codziennie masował(a) stópki, od dzisiaj to ja będę głową rodziny, od dzisiaj będę prać bieliznę współmałżonka, od dzisiaj to ja będę oddawać pensję małżonkowi, od dzisiaj będę słuchać mądrych rad teściowej, od dzisiaj będę gotować obiadki, inne, zależnie od woli Pary Młodej, Młoda para przekłuwa na zmianę baloniki i czytają, co wylosowali.
Chusteczka
Goście tańczą w kółeczku w rytm muzyki "Mam chusteczkę" i wymieniają się chusteczką, płci przeciwne - całując się.
Konkurs tańca
Do konkursu potrzeba kilka par. Panowie dostają majtki damskie dużego rozmiaru. Zakładają je po czym muzyka gra i zaczynają tańczyć ze swoimi partnerkami. Kiedy muzyka przestaje grać panowie szybko ściągają majtki, przekazują partnerkom a one szybko je zakładają. Która z pań założy ostatnia to ta para odpada. I znowu pary tańczą, a kiedy muzyka przestaje grać panie szybko przekazują majtki swoim partnerom. Który ostatni założy majtki to ta para odpada. I tak do ostatniej pary.
Prezent od cioci
Ilość osób: wszyscy goście weselni Rekwizyty: paczka a w niej ..... niespodzianka ;-) Jest to zabawa w której biorą udział wszyscy goście weselni. Podczas gdy goście siedzą przy stołach wodzirej prosi wszystkich o chwilę uwagi. Podchodzi do Pary Młodej i oznajmia ,że właśnie przyszła dla nich paczka z Ameryki, po czym wręcza paczkę Panu Młodemu. Jednak zawartość paczki mogą Państwo Młodzi zobaczyć dopiero jak wodzirej skończy czytać tekst. Zawiera on polecenia ,które wykonują goście. Zaczynamy od Pana Młodego: ,,Żeby się dowiedzieć co jest w środku podaj paczkę tej do której mówisz kotku(tu Pan Młody powinien podać paczkę Pani Młodej) ,,Pani Młoda z paczką w ręku , rozglądając się po całej gawiedzi, poda ją Panu co najdalej siedzi ,,( Pani młoda podaj paczkę wybranemu przez siebie Panu , a w tym czasie wodzirej czyta ) " ci co najdalej siedzą najwięcej piją i jedzą , ale .... i widzą najdokładniej ! Podaj teraz paczkę Pani której sukienka wygląda najładniej" ( Pan wybiera sobie jedną z Pań i podaje jej paczkę a w tym czasie wodzirej czyta dalej ) " w tej sukience wyglądasz dziś ładnie ,ale ta paczka Tobie nie przypadnie i żeby się z ciekawości nie spalić podaj paczkę Panu co największym "nosem" może się pochwalić" ( tutaj Pani rozgląda się po sali i poszukuje Pana z dużym "nosem") ... itd. W tym tekście zawartych jest jeszcze wiele ciekawych zadań dla gości i związanych z nimi zabawnych komentarzy. Zaletą tej zabawy jest to , że biorą w niej udział wszyscy goście weselni i zawiera ona wiele humorystycznych sytuacji.
Kuszenie Adama
Bardzo stara i zarazem grzeczna zabawa. W zabawie może wziąć udział kilka par. Każda para dostaje jabłko uwiązane na końcu sznurka. Panie trzymają jabłka a zadaniem panów jest zjedzenie jabłka w jak najkrótszym czasie bez pomocy rąk. Sznurki powinny być jednakowej długości. Im dłuższy sznurek i większe jabłko tym sztuka zjedzenia jabłka jest trudniejsza. Goście weselni zagrzewają uczestników zabawy do zażartej walki.
Pociąg
Z pośród gości wybierany jest maszynista. Maszynista zaprasza pozostałych gości i wszyscy tworzą pociąg trzymając się jeden za drugim. Orkiestra w tym czasie gra piosenkę Ryszarda Rynkowskiego "Pociąg".
Kotek i myszka
Pan Młody musi dostać się do Panny Młodej. Panna Młoda staje w kółku otoczona przez inne panie, które bronią dostępu do Panny Młodej. Najlepiej by ochronę stanowiły panny, ale gdy ich zabraknie mogą być też mężatki. Zabawa ma przewrotną nazwę gdyż myszka w tej grze nie ucieka. Mimo to kotek musi wykazać się sprytem, by dopaść myszkę.
Taniec z łyżkami
W zabawie uczestniczą Para Młoda, Drużbowie i Państwo Starostowie. Państwo Młodzi biorą małe łyżeczki do herbaty trzymając je zębami. Drużbowie przywiązują łyżki duże na tasiemce z przodu, od pasa w dół. Starosta przywiązuje sobie chochle z przodu, a Starościna z tyłu. Orkiestra gra melodię w rytm czaczy, a uczestnicy pukają łyżkę o łyżkę w rytm muzyki. Wygrywa para, która puka najgłośniej.
Test dla Państwa Młodych
Stawiamy 6 krzeseł w rzędzie frontem do publiczności. Miejsca na krzesłach zajmuje Pani Młoda wraz z Drużkami. Drużba zawiązuje oczy Panu Młodemu. W między czasie Drużki z Panną Młodą zamieniają się miejscami. Zadaniem Pana Młodego jest rozpoznanie Pani Młodej po kolanach. Następnie sytuacja się odwraca. Pan Młody wraz z drużbami zajmuj miejsce na krzesłach. Pani Młoda z zawiązanymi oczami ma za zadanie odnaleźć Pana Młodego szukając go po nosie.